Od ledna 2025 bude na české železniční síti spuštěn výhradní provoz ETCS na 622 kilometrech tratí, což zahrnuje hlavní koridory jako Česká Třebová – Olomouc – Dluhonice – Prosenice/Přerov a Břeclav – Bohumín. Traťová část je již prakticky připravena. Dokončují se přípravy vozidel a jejich obsluhy, aby byl v lednu zajištěný kompletní provoz na těchto tratích. Dodavatelé se připravují i na dodávání náhradních dílů pro provozovaná vozidla. V současné době je systémem vybaveno více než 1 400 vozidel a proškoleno 3 000 strojvedoucích, což znamená, že do ledna budou potřebné počty vozidel i strojvedoucích dosažené.
Hlavní tratě pod dohledem ETCS od ledna 2025
- Od 1. 1. 2025: Česká Třebová – Přerov
- Od 8. 1. 2025: Břeclav – Přerov - Bohumín
- Od 15. 1. 2025: Česká Třebová – Adamov, Modřice – Břeclav, Hustopeče u Brna – Šakvice
- Od 22. 1. 2025: Praha Běchovice – Česká Třebová
„Zavedení ETCS ve výhradním provozu přinese výrazný nárůst bezpečnosti, využití moderních technologií a propojení s evropskými standardy. Jde o tratě, které odbaví měsíčně přes 40 % výkonů v rámci železniční dopravy v ČR. Zavedením ETCS se tak úroveň bezpečnosti podstatné části osobních i nákladních vlaků na naší síti,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.
Příprava na zavedení systému ETCS probíhá na všech úrovních a zahrnuje školení personálu, modernizaci vozidel i technické testy na tratích. Doposud bylo systémem vybaveno 1 442 železničních vozidel, což je o 200 více než v srpnu. Přitom platí, že pro provoz během ledna bude vozidel potřeba 1 500. Provoz pod dohledem ETCS vyžaduje také dobře vyškolené strojvedoucí – v současné době jich je už cca 3 000, to je o 1 100 více než v srpnu. Pro lednový provoz bude potřeba 4 500 odborně vzdělaných strojvedoucích a tohoto počtu má být také dosaženo, protože další školení stále probíhají a dopravci se na zavedení výhradního provozu v lednu připravují.
„To je podmínkou spolehlivosti provozu i v reálných podmínkách. Již nyní se ETCS využívá na vytížených tratích jako je Brno–Břeclav, kde více než polovina vlaků jezdí pod dohledem tohoto systému,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.
Investice a podpora
Projekt je financován z národních i evropských zdrojů. Zavedení systému ETCS je podpořeno dotacemi z Operačního programu doprava a evropského programu CEF a také z národních prostředků SFDI. Aktuálně je alokováno 7,7 miliardy Kč, přičemž se počítá s investicí dalších 32 miliard Kč na rozšíření systému do roku 2030.
Co je ETCS a proč je důležité?
Evropský systém řízení vlaků (ETCS) funguje jako hlídač, který sleduje pohyb vlaků, kontroluje rychlost a v případě nutnosti zasahuje, aby zabránil nehodám. Tento systém snižuje riziko chyb lidského faktoru a umožňuje vlakům plynulejší a bezpečnější provoz, a to i na mezinárodních trasách.