Drážní úřad byl zřízen zákonem o dráhách k 1. lednu 1995. V drážním sektoru tak ve své současné podobě působí už 30 let. Symbolicky si toto výročí připomíná speciálně upraveným logem s třicítkou.
„Letošní nucenou změnu sídla Drážního úřadu vnímám trochu symbolicky. 30 let jsme sídlili na hlavním nádraží v Praze, v severní věži Fantovy budovy, která ale nyní projde komplexní rekonstrukcí. I u nás bude přesun znamenat velkou změnu a završí tak proces organizační proměny, kterou úřad prošel v posledním roce. Novela stavebního zákona nám odejmula stavební činnosti, které jsou ale v plné míře nahrazovány úkoly, které na nás klade Evropská unie prostřednictvím Evropské agentury pro železnice. Sjednocování evropského železničního systému a nároky na bezpečnost vyžadují změny ve všech oblastech naší činnosti,“ říká Jiří Kolář, ředitel Drážního úřadu.
Drážní úřad se formoval postupně během roku 1994. Rozhodnutím ministra dopravy ze dne 25. února 1994 vznikla k 1. 4. 1994 nová rozpočtová organizace s názvem „Drážní úřad“. Vznikla splynutím rozpočtových organizací „Drážní správní úřad“ a „Státní drážní technická inspekce“. Drážní úřad se stal právním nástupcem obou jmenovaných organizací. Jeho základním posláním se stalo zajištění výkonu drážního správního orgánu ve věcech drah. Předmětem činnosti byl výkon státního technického dozoru ve věcech drah včetně určených technických zařízení a výkon speciálního stavebního úřadu pro dráhy celostátní a vlečky. Oblast stavebních činností zpracovával Drážní úřad až do konce roku 2023, část závazných stanovisek dokonce až do poloviny roku 2024, kdy tato část agend přešla na nově vzniklý Dopravní a energetický stavební úřad.
Za dobu fungování Drážního úřadu se v jeho čele vystřídalo 5 ředitelů. Současný ředitel, Jiří Kolář, jej řídí už více než deset let. Tím překonal nejdelší období vlády Pavla Kodyma, který Drážní úřad vedl přesně 10 let od října 2003 do října 2013.
Své pracovníky měl v době svého vzniku Drážní úřad také v Ústí nad Labem, Plzni, Olomouci, Brně, Letohradě, Žatci, Mostu, Lounech, Kolíně, České Třebové, České Lípě, Hradci Králové, Krnově, Ostravě, Přerově a Turnově. Postupně byla pracoviště zredukována na územní odbory se sídly v Praze, Olomouci a Plzni.