Protikorupční program
V souladu s nařízením vlády č. 145/2015 Sb., o opatřeních souvisejících s oznamováním podezření ze spáchání protiprávního jednaní ve služebním úřadu, byl s účinností od 1. července 2015 v určen prošetřovatel, který přijímá a prošetřuje oznámení o podezření ze spáchání protiprávního jednání v DÚ.
Prošetřovatelem je osoba, která přijímá oznámení a prošetřuje v nich obsažená podezření ze spáchání protiprávního jednání ve služebním úřadu.V DÚ byli prošetřovateli určeni JUDr. Roman Bulíř a Ing. Jitka Kotásková, přičemž činnost prošetřovatele vykonává první uvedený, není-li v DÚ přítomen, vykonává činnost prošetřovatele druhý uvedený. Úkolem prošetřovatele je tedy v souladu s příslušnými ustanoveními předmětného nařízení vlády zejména kontrolovat obsah schránky pro příjem oznámení v listinné podobě (schránka je umístěna u vstupních dveří sídla DÚ) a obsahu e-mailové schránky (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), a to každý pracovní den, dále pak přijímat oznámení, evidovat a prošetřovat je a vyhotovovat písemné zprávy o průběhu a výsledku prošetření.
Samotné přijímání oznámení a jejich prošetřování, nelze delegovat na jinou osobu, neboť tato pravomoc prošetřovat taková oznámení je určená pouze prošetřovateli. Některé dílčí kroky činěné v rámci prošetřování lze svěřit také jinému státnímu zaměstnanci DÚ, vždy však pouze za podmínky, že při těchto úkonech nebude možné dovodit totožnost oznamovatele.
Shora uvedený postup lze využít rovněž pro podávání a příjem oznámení podle směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále jen „směrnice 2019/1937“).
Upozorňujeme, že uvedená zvláštní schránka i elektronická adresa jsou určeny výhradně pro příjem oznámení podávaných státními zaměstnanci zařazenými v Drážním úřadu nebo v jiném služebním úřadu nebo oznamujícími osobami ve smyslu směrnice 2019/1937.
Základní protikorupční dokumenty
Podrobné informace o aktivitách vlády a přístup k hlavním vnitrostátním i zahraničním dokumentům lze získat na stránce www.korupce.cz/.
Drážní úřad rovněž zpracoval Interní protikorupční program DÚ zde, včetně katalogu korupčních rizik zde a Etický kodexu DÚ, který naleznete zde.
Pro státní zaměstnance dle zákona o státní službě je závazný služební předpis náměstka ministra vnitra pro státní službu č. 13/2015, kterým se stanoví pravidla etiky státních zaměstnanců. Tento služební předpis lze nalézt zde (odkaz na přílohu „služební předpis-pravidla etiky) .
Kontakty v případě podezření na korupci
V případě podezření ze spáchání korupce, resp. trestné činnosti obecně, je třeba učinit oznámení u orgánů činných v trestním řízení, konkrétně pak nejlépe na Policii ČR nebo státním zastupitelství, neboť pouze tyto orgány jsou kompetentní k posuzování jednání z hlediska naplnění skutkových podstat trestných činů.
U vybraných trestných činů je to dokonce zákonná povinnost, za jejíž nedodržení hrozí trest odnětí svobody až na 3 roky. Jedná se o trestný čin nepřekažení trestného činu podle § 367 trestního zákoníku a trestný čin neoznámení trestného činu podle § 368 trestního zákoníku, v případě korupce jde zejména o trestný čin přijetí úplatku podle § 331 trestního zákoníku nebo trestný čin podplacení podle § 332 trestního zákoníku.
V případě podezření na korupční jednání, nejde-li o trestné činy přijetí úplatku, podplacení či další trestné činy taxativně uvedené v § 367 a 368 trestního zákoníku, je vhodné se obrátit na příslušné ministerstvo s podnětem na zahájení vlastního vnitřního šetření.