Soutěž pro milovníky drážní dopravy – letos i netradičně

Drážní úřad vyhlašuje další ročník oblíbené fotografické soutěže pro fanoušky drážní dopravy. 13 vybraných fotografií se objeví v nástěnném kalendáři Drážního úřadu na rok 2022.

Soutěž probíhá v termínu od 8. 6. do 31. 7. 2021.

Soutěžící si mohou tentokrát vybrat ze dvou témat. „Fotografie s motivy moderních technologií a moderních vozidel v drážní dopravě“  nebo „Malujeme drážní motivy na kamínky“.

Druhé téma vychází z fenoménu dnešní doby. Malování na putovní kamínky a sdílení jejich fotografií na sociálních sítích se snaží propojit všechny, kteří byli ovlivněni omezeními spojenými s pandemií. A některá díla jsou vskutku umělecká! Všimli jsme si, že mezi statisíci nadšenců jsou i strojvedoucí, výpravčí či děti, kteří malují drážní témata – nádraží, vláčky včetně těch pohádkových, tratě apod. Moc rádi bychom těmto nádherným dílům dali prostor i v našem kalendáři.

Pravidla soutěže ve formátu PDF

Pojďme se podrobněji podívat na soutěžní témata.

1. téma: Moderní technologie a moderní vozidla v drážní dopravě

Obracíme se na všechny fanoušky drážní dopravy, aby nám zaslali fotografie zachycující vlaky, tramvaje, trolejbusy nebo lanovky a jejich tratě, které prošly nebo procházejí modernizací. Pohled může být celkový nebo může zachycovat zajímavé detaily. Vzhledem k poslání Drážního úřadu jako úřadu pro bezpečnost drážní dopravy můžete zasílat i záběry související s moderním zabezpečením drah.

Rok 2021 byl Evropskou komisí vyhlášen Evropským rokem železnice. Cílem je podpořit železniční dopravu jako bezpečný a udržitelný způsobu přepravy.

Díky elektrizaci snížila evropská železnice jako jediný druh dopravy od roku 1990 výrazně emise. Vlaky ale v rámci Evropy stále cestuje pouze 7 % cestujících a 11 % zboží. Důležité jsou proto stále investice do železniční infrastruktury včetně budování nových bezpečnostních systémů a zkapacitňování tratí. V České republice je, a v následujících letech ještě bude, tento cíl naplňován díky vysokým investicím do železniční infrastruktury.

Nedílnou součástí investic jsou moderní technologie, modernizace vozidel nebo nákup nových moderních souprav. A právě proto jsou moderní technologie a moderní či modernizovaná vozidla v drážní dopravě jedním z témat naší kalendářové soutěže.

 2. téma: Malujeme drážní motivy na kamínky

Toto téma je netradiční a netradiční bude i způsob zapojení do soutěže. Abychom mohli Vaše výtvory správně odprezentovat, potřebujeme profesionální fotografie Vašich výtvorů, které umístíme vedle předlohy, podle které jste malovali. Ne každý má ale možnost svůj kamínek vyfotit tak, aby se fotka dala vytisknout na větší plochu a vypadala krásně. Zašlete nám proto jakoukoli fotografii Vámi namalovaného kamínku, a také předlohou (fotografií či malbu), podle které jste malovali. Pokud bychom Váš kamínek vybrali a přitom nebyla fotografie kamínku dostatečně kvalitní, požádáme Vás o doručení kamínku s obrázkem na adresu Drážního úřadu, kde pořídíme fotografii v požadované kvalitě.  

Moc se těšíme na to, jak originální díla nám přijdou! Inspiraci můžete hledat například ve Facebookové skupině Kamínky nebo Kamínky (official).     

 

Jak se do soutěže přihlásíte?

Svoje fotografie týkající se jednoho či druhého tématu zasílejte po celou dobu konání soutěže. Přihlásíte se jednoduše zasláním fotografie na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., a to nejpozději do 31.7.2021.

U fotografií je nutné uvést následující údaje:

  1. a) Název souboru;
  2. b) Jméno a příjmení soutěžícího, bydliště;
  3. c) Místo a datum (alespoň kalendářní rok) pořízení fotografie;
  4. d) Krátký popisek k zaslané fotografii (příklad: Mezinárodní vlak 2650 čeká na svůj odjezd ze stanice Tanvald)

 

Příklad namalovaného kamínku s předlohou

Katerina Vlkova 1

Katerina Vlkova 2